Реконструювати минуле міста – надзвичайно складно. Особливо, коли йдеться про давніші часи, про які залишились лиш скупі свідчення в джерелах.Але перешкоди створені для того, щоб їх долати! І вже після створення макету ранньомодерного Львова, п. Ігор та п. Любов Качор взялись за створення моделі “готичного” Львова. Вважається, що це місто згоріло у масштабній пожежі 1527 р.і зараз ми маємо лише кілька місць, де фрагментарно збереглись конструкції тих часів. Робота над моделлю була завершена у 2002 р. і макет офіційно презентували у Музеї найдавніших пам’яток Львова. Однак, там модель на довго не затрималась і до 2009 р. експонувалась на Пожежно-технічній виставці при ГУ ДСНС у Львові. У 2016 р. макет, разом з іншими моделями, переїхав на постійне експонування до підземель.
Що такого в цьому макеті? Найперше, він унікальний. Направду. Досі, всі реконструкції міста стосувались періоду XVIII ст., коли вже існували більшість з наявних на сьогодні будинків/церков у середмісті. Крім цього, з цього періоду збереглось достатньо карт/схем та інших ілюстративних матеріалів, що значно полегшувало роботу. З періодом XV ст. важче, впершу чергу тому, що необхідно було проводити грунтовніші дослідження і багато що співставляти з європейськими зразками. А це, в свою чергу, подвоювало роботу. Тим не менше, зусиллями авторів постав самобутній макет, завдяки якому ми можемо побачити:

  • яку територію займало місто станом на першу чверть XVI ст.;
  • скільки у місті було храмів і кладовищ та співставити з сучасною забудовою міста;
  • як виглядали оборонні споруди та в’їзні брами;
  • як виглядав другий варіант Ратуші;
  • як виглядав давній міський арсенал;
  • Успенську церкву ще без вежі Корнякта;
  • Домініканський храм у його готичному вигляді;
  • перший храм о.бернардинців, на місці якого постане всім знайома церква Св. Андрія на пл.Соборній.

А також багато і багато іншого :) Насправді, макет є самобутній та вартий уваги. До речі, це найбільш “інтерактивна” модель зі всіх трьох, адже має й “вечірню” версію. Справа в тім, що всі головні об’єкти мають внутрішню підсвітку. Тому, за певний час, зала з цим макетом буде найбільш інтерактивною з усіх зал :) Та, мабуть, найбільшою перевагою є те, що він не стоїть сам по собі. А є частиною музейної концепції презентації трьох епох давнього Львова, завдяки якій можна простежити зміни, які переживало місто за період XIV-XVIII ст. В попередньому пості ми з Вами розглядали макет міста XVIII ст., тут згадали про першу чверть XVI ст.,а попереду в нашому ретроспективному огляді – останній та “наймолодший” макет,який ілюструє найдавніші часи Львова, а саме період 1340-их рр. Та про нього в наступному дописі :)

До речі, є нагода прогулятись віртуально “готичним” Львовом завдяки відеогіду, який можна переглянути тут:

 
Автор тексту: Олег Друздєв.