Мабуть важко знайти людину, яка бодай раз та не захоплювалась епохою лицарів, замків та легенд. Але якщо про європейське середньовіччя ми знаємо достатньо багато, то українське в багатьох речах досі є незнаним. Тому однією з найбільш цікавих епох в історії нашого міста є т.зв. «княжа доба», а особливо часи заснування міста. На жаль, в силу різних обставин, перші століття існування нашого міста є найгірше вивчені. Тому в питаннях реконструкції вигляду тогочасного міста Ігорю та Любові Качор довелось орієнтуватись на відомі, на той час, студії. В першу чергу, мова йде про дослідження  знаного дослідника Львова Романа Могитича.

Роботи над моделлю були завершені у 2003р., тоді ж він був й презентований у музеї Давніх пам’яток Львова, де й експонувався до 2016 р. Макет ілюструє вигляд міста, станом на 1340-і рр. Зумовлено це, звісно, станом історичних досліджень на той час, які б давали підстави реконструювати місто. Масштаб, в якому була виготовлена модель – 1:1000. Це дозволило проілюструвати значну територію з позначенням основних просторових домінант: доріг, храмів тощо. Поза макетом залишились лиш церква св. Юра та район Знесіння.

Аналіз тогочасних картографічних матеріалів, наприклад карт-портоланів Ангеліно Дульсерта (1325, 1339 рр.), де був позначений Львів з написом про купців, які прибувають з прянощами і рухаються шляхом на Фландрію та м. Брюгге дав підстави зробити висновок про важливе торгівельне значення міста. Відповідно, основними місцями Львова мали бути місця торгівлі, які теж організовувались з врахуванням багатьох потреб, в першу чергу безпеки. Тому, базуючись на даних археологічних розкопок різних років та дані ландшафту, автори макету реконструювали оборонні лінії міста і його головні місця та об’єкти.

В результаті роботи вийшов черговий унікальний макет княжого Львова, на якому можна побачити:

  • Просторову локацію міста в доказимирівську епоху;
  • Основні торгівельні шляхи на основі яких й постав Львів;
  • Реконструкцію Високого замку та укріплень на горі Будельниця;
  • Ймовірний вигляд та розташування найстаріших храмів міста;
  • Течію річки Полтва;
  • Та ще багато чого…

Насправді, макет доволі інформативний і в поєднанні з іншими двома моделями міста, про які ми писали раніше, дає достатньо чітке уявлення про минуле Львова у давні часи. Тому, запрошуємо на оглядини макетів міста, авторства Ігоря та Любові Качор до підземель Гарнізонного храму!