Апостол Андрій є однією з найбільш шанованих християнських постатей і  також відомий як Андрій Первозваний, оскільки першим був покликаний Ісусом Христом до учнівства. В євангельських текстах є декілька ключових місць в яких згадується святий. Про покликання майбутнього апостола читаємо в Євангелії від Івана:

Наступного дня Іван (Хреститель) знову стояв з двома своїми учнями. Побачивши Ісуса, Який ішов, він промовив: Ось Агнець Божий! І коли він говорив, почули це обидва його учні й пішли за Ісусом … Андрій, брат Симона-Петра, був одним із двох, які почули це від Івана і які пішли за Ним. Він спочатку розшукав свого брата Симона та й каже йому: ми знайшли Месію, що в перекладі означає Христос. І він привів його до Ісуса. Івана 1: 35-42

З вищенаведеного тексту відомо, що апостол Андрій був братом апостола Петра і перед покликанням належав до кола учнів Івана Хрестителя. Також бачимо, що Петро прийшов до Ісуса саме завдяки Андрію. Водночас, євангелісти Матвій і Марко дещо по іншому висвітлюють момент покликання:

Коли Він проходив біля Галилейського моря, то побачив двох братів ­– Симона, який звався Петром, і Андрія, його брата, – які закидали сіті в море, оскільки були рибалками, і каже їм: Ідіть за Мною, і зроблю вас ловцями людей. Негайно залишивши сіті, вони пішли за ним. Матвія 4:18-20, аналогічний текст Марка 1:16-18

Апостол Андрій є одним із дванадцяти апостолів, яких Ісус Христос обирає для проповідництва Благої Вістки. Про це достеменно відомо з Євангелія від Марка:

А коли настав день, Він покликав Своїх учнів, вибравши з них дванадцятьох, яких і назвав апостолами: Симона, якого назвав Петром, і Андрія, брата його … Марка 6:13-14 аналогічні тексти Луки (6:14) та Матвія (10:2).

Також постать апостола Андрія фігурує під час чуда помноження хлібів і в день П’ятидесятниці.

Андрія Первозваного вшановують як патрона України, оскільки вважається, що саме він проповідував Благу Вістку на українських теренах. В   літописі «Повість минулих літ» висвітлено подорож апостола українськими землями:

Дніпро впадає у Понтійське море; море це звуть Руським. Уздовж його берегів навчав, як кажуть, святий Андрій, брат Петра. Коли Андрій навчав у Синопі і прийшов до Корсуня, він довідався, що від Корсуня недалеко гирло Дніпрове. І прибув він до гирла Дніпрового, а звідти вирушив угору по Дніпру. І сталося, що він прибув і зупинився під горами на березі. А ранком, вставши, промовив він до учнів, що були з ним: «Бачите ви гори ці? На горах цих засяє благодать Божа, буде місто велике і багато церков здвигне тут Бог». І піднявся він на гори ці, благословив їх, і поставив хреста. Помолився Богу і зійшов з гори цієї, де пізніше виріс Київ.

В Гарнізонному храмі один з бічних вівтарів присвячений Андрію Первозваному. Образ, автором якого є Олександр Войтович, був створений у 2012 році. В іконографії апостола зображають з Х подібним хрестом, оскільки вважається, що саме на такому хресті було страчено Андрія Первозваного.

Апостола вшановують в більшості церков України, зокрема за григоріанським календарем день пам’яті святкують 30 листопада, за юліанським ­– 13 грудня.

Усі цитати з Біблії наведені з сучасного перекладу Українського Біблійного Товариства (Київ, 2020 року)

Автор допису – Арсеній Янович

Натисніть на зображення, щоб відобразилось коректно

Апостол Андрій. Модест Сосенко, 1913 рік.
Вівтар апостола Андрія в Гарнізонному храму. Олександр Войтович, 2012 рік.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Святі Гарнізонного храму. Апостоли Петро і Павло.

Святі Гарнізонного храму. Святий Йосиф-Обручник.

Уявляючи давнє місто. Макет княжого Львова.