Ян Дашек

Представники Моравії на території Львова були не чисельними, але яскравими представниками мистецької еліти. Чого тільки вартий Франц Екштайн з сином Себастьяном, які розписували львівські святині. Але ще одним представником моравської «діаспори» був Ян Дашек.

Народився 14 лютого 1837 в місті Зноймо за 70 км від столиці Моравії Брно. Уже в 1870 році переїжджає до Львова де робить собі ім’я. Але тільки у 1891 році отримав громадянство Львова. Спершу проживав на теперішній вулиці Коперника 52, де й пізніше  влаштував свою фабрику. Згодом з дружиною Катериною переїжджає до новозбудованої вілли на вул. Котляревського, 41.

Про якість робіт можна говорити, та найкращу оцінку завжди дають споживачі. І свідченням Його майстерності стало визнання його художніх витворів, як місцевими так і європейськими споживачами. Спершу майстерня Яна Дашека відзначались на львівських виставках 1892, 1902, зокрема на «Загальній виставці Краєвій у Львові» 1894 року, а згодом  і на Всесвітній виставці у Парижі 1900.

Фірмовий підпис на продукції

З майстернею Дашека співпрацювали відомі архітектори того часу, такі як Юліан Захаревич, Іван Левинський, Тадеуш Обмінський та інші. На стадії становлення мистецького ковальства у роботах Яна Дашека прослідковувались мотиви періоду ренесансу та бароко. Але згодом, і це було вперше на теренах Галичини, почав використовувати сецесійні мотиви в художньому кованому металі в архітектурі Львова.

Саме ця стильова родзинка, на рубежі століть, робить Дашека незаперечним лідером галузі у Львові та й Галичині. Його металеві витвори мистецтва й до сьогодні прикрашають Музей етнографії та художнього промислу, палац Потоцьких, палац Семенських-Левицьких, Вірменську катедру, храм Матері Божої Неустанної Помочі, та велику кількість інших будівель зокрема у районі Кастелівка.

Таблиця з підписом на дверях каплиці Богородиці у Гарнізонному храмі

Один із виробів майстерні Яна Дашека привертає увагу своєю віртуозністю виконання. Мова йде про решітку в каплиці Матері Божої Утішительки у Гарнізонному храмі. Грати були зроблені у оновлену капличку на честь коронування ікони Божої Матері. На накладці замка є прикріплена латунна табличка з гравіруванням роботи Яна Дашека

Могила Дашека на Личакові

Помер майстер ковальської справи 9 січня 1904 року і був похований на Личаківському кладовищі в родинному гробівці. Справу батька продовжив його син Ян Алойзи Дашек, який керував майстернею ще довго.

 

 

 

 

 

Автор: Тарас Завадовський