10 вересня стартував новий сезон лекторію у підземеллі.

Першим заходом цієї осені стала лекція кандидата історичних наук, доцента ЛНУ ім. Івана Франка Мар’яна Мудрого на тему: “На сцені й за лаштунками революційного Львова 1848 року”.

У лекції йшлося про політичні сили Львова та настрої його мешканців під час бурхливих і багатих на емоції подій «Весни народів». Як зазначив автор, тогочасний інтелектуальний і політичний простір міста був надзвичайно строкатим. Відлуння хвилі європейських революцій породило тривожну невідомість одних, малювало райдужні картини майбуття для других, ще інших поставило перед питанням, ким вони є. Головними героями лекції стануть так звані русини польської нації (gente Rutheni, natione Poloni). Через несприйняття імперського устрою, вони підтримали революцію, однак у пошуках майбутного опинилися між двома культурно-політичними просторами – русько-українським і польським. Як ці особи розв’язували дилему ідентичності й чому врешті-решт не знайшлося для них місця на великій політичній сцені? Відповіді охочі можуть знайти прослухавши аудіозапис лекції.


“На сцені й за лаштунками революційного Львова 1848 року”

20 та 21 вересня співробітники музею-підземелля Олег Друздєв та Тарас Завадовський прочитали дві “методологічні” лекції про Товариство Ісуса в Львові. Зокрема, 20 вересня звучала тема “Єзуїти: образ і спадок”. В анотації до теми автор зазначав:
“Єзуїти – один з найвідоміших чернечих орденів у всій історії Католицької Церкви. “Вчителі Європи”, як згодом їх прозвуть, пройшли шлях від рятівників Церкви до тих, від кого Вона була змушена позбавитись.. Єзуїтів любили і ненавиділи, чекали та проклинали. І саме тому, 20 вересня ми з Вами розглянемо ким ж були ці монахи, чому їх образ найчастіше викликає негативні емоції в одних людей і дуже позитивні в інших, який спадок по собі вони залишили у Львові та чому їх історія є важливою частиною історії України”.

Прослухати аудіозапис лекції можна тут:

Єзуїти: образ і спадок.

21 вересня, Тарас Завадовський розповів присутнім про людей, які були протягом століть доброчинцями сучасного Гарнізонного храму і залишили по собі слід в історії.
“Наскільки тісно перепилися їхні життя та долі між собою та Товариством Ісуса. Генеалогія й геральдика через призму життя!” Про все це і не лише, можна було почути на лекції в підземеллі, або ж прослухати тут:


ХТО ВОНИ? Меценати, благодійники та покровителі колишнього костелу єзуїтів!

Завершував вересневі лекції кандидат історичних наук, доцент ЛНУ ім. Івана Франка та науковий співробітник Інституту українознавства Ілля Паршин темою “Львів очима угорських книжників XV-XVII ст.”. Анотація автора: ”
Історія середньовічного Львова містить чимало таємниць. Аби хоч якось упоратися з ними, дослідники зазвичай звертаються до староукраїнських, польських, німецьких, вірменських текстів. Угорські ж роботи XV–XVII ст. незаслужено обминаються, хоча тут представлені специфічні думки щодо появи княжого міста, його статусу та етнічної структури населення. У творах Антонія Бонфіні, Яноша Дечія Баранай та інших авторів ідеться про не надто прихильне ставлення до християн східного обряду. Водночас, вказано на визначну роль князя Лева – славетного воїна, якого порівнюють з імператором Карлом Великим. Яким чином поєднувалися ці оцінки і як вони еволюціонували протягом століть?” Аудіозапис лекції тут:

Львів очима угорських книжників XV-XVII ст.


Дякуємо усім,хто завітав на лекції та чекаємо на Вас у жовтні. Зараз уточнюється розклад нових лекцій, про які повідомимо вже незабаром! :)