Орган є одним з найдавніших музичних інструментів, який до сьогоднішнього часу використовується у християнських храмах. Впродовж століть, конструкція інструменту розвивалася і вдосконалювалася. У середині ХІХ століття винайдення симфонічного органу пришвидшило розвиток органного мистецтва у світі, і у Львові зокрема. Одним з найвідоміших майстрів Галичини даного періоду був Ян Слівінський. Майбутній конструктор народився 1844 року. Близько 10 років працював на фабриці Арістіда Кавайє-Коля у Франції. З поверненням до Львова майстер розпочинає власну справу з виробництва органів.

Практично одразу підприємство Яна Слівінського отримало значний авторитет в цілій Галичині та Львові зокрема. Серед перших львівських органів, що вийшли з фабрики майстра варто згадати інструмент для костелу Марії Сніжної та костелу святого Казимира.

Приблизно у 1888 році Ян Слівінський викупив будівлю на вулиці Коперника яка повинна була бути перебудована під потреби фабрики. Реконструкцію здійснив відомий львівський архітектор Іван Левинський. Кам’яниця володіла значним подвір’ям, площа якого дозволяла майстру зберігати на території підприємства велику кількість матеріалів необхідних для виготовлення органів. З вулиці можна побачити лише фасад будівлі, в той час як виробничі потужності фабрики були розміщені вглибині будинку.

Докорінна перебудова органу храму святих апостолів Петра і Павла у Львові стала одним з найбільш відповідальних замовлень для фабрики. Роботи завершилися значним успіхом у 1889 році, в наслідок чого інструмент отримав свій сучасний зовнішній вигляд. Орган отримав 2 мануали і 24 регістри.

«Співпраця» майстра з Товариством Ісуса продовжилася і в наступні роки. Підприємство отримало замовлення з Луцька і вже у 1890 році в соборі Петра і Павла було встановлено інструмент, що отримав 20 регістрів, 2 мануали і педаль.

Найбільший орган, збудований на підприємстві Яна Слівінського було виготовлено для потреб львівської філармонії, яка певний час функціонувала в приміщенні театру Скарбека. Інструмент, що мав 32 регістри, був змонтований Яном Слівінським, однак процес не був завершений ним до кінця, оскільки в наслідок хвороби майстер помирає у 1902 році.

Більшість органів, виготовлених на фабриці Яна Слівінського були розміщені в храмах Галичини, однак окремі інструменти знайшли більш «далекого» замовника – органи львівського підприємства звучали також у Вільнюсі, Тбілісі, Ляйпцігу тощо.

Від моменту свого заснування і до початку XX століття, фабрика Яна Слівінського виробила понад 200 інструментів. На сьогоднішній день на теренах України збереглося лише два органи, роботи майстра: орган Латинської Катедри у Львові та парафіяльного костелу у Самборі.

Детальніше про орган Гарнізонного храму читайте ТУТ

Відеосюжет про час, коли з’явився інструмент дивіться ТУТ

 

Автор допису – Арсеній Янович

Натисніть на зображення, щоби відобразилося коректно

Ян Слівінський
Фабрика Яна Слівінського