Станіслав Щепановський – краківський єпископ, мученик, святий католицької церкви і один з головних покровителів Польщі .

Вважається, що він народився 26 липня 1030 р.  у м. Щепанове в родині Велислава гербу Прус І та Боґни. Здобув ґрунтовну освіту – спочатку в кафедральній школі в Гнєзно, а пізніше у Франції.

Після смерті єпископа Ламберта король Болеслав ІІ призначив Станіслава на вакантну посаду. Незабаром у їх відносинах почали з’являтися протиріччя. Король, за словами єпископа, був лицеміром з жорстокими звичаями, які принижували християнську мораль. Коли проповідник не міг вплинути на короля особисто в розмові, він почав молитися за його навернення під час Богослужінь. Під час однієї з мес, король Болеслав увірвавшись до храму, відсік голову Станіславу. Після страти краківського єпископа у країні почався заколот магнатів. Згодом у 1079 році Болеслава II повалили з трону і вигнали із Польщі. Він був змушений втекти до Угорщини і помер у вигнанні через два роки.

Культ святого Станіслава почав поширюватись з перенесення його мощей у 1088 р. Процес ж канонізації розпочався тільки в кінці XII століття. Завершилось усе, оголошенням Станісвлава святим 8 вересня 1253 року в базиліці святого Франциска в Ассізі, за участі папи римського Інокентія IV.

Святий Станіслав став одним із головних святих-покровителів Польщі. Широко розповсюджується його життя святого і відповідно переказами й легендами. Зокрема, З п’ятнадцятого століття святого зазвичай показують з фігурою воскреслого Піотровіна. Легенда розповідає, що краківський єпископ Станіслав із Щепанова купив у Петра Стршеменчика, який називався Піотровін, земелі для єпископату. Після смерті Піотровіна його спадкоємці почали претендували на землю. Прибувши до суду, Станіслав пояснив про купівлю землі але йому не повірили. Тоді єпископ Станіслав попросив 3-денну перерву, яку він присвятив посту та молитві. Опісля він увійшов до храму, відслужив месу, відтак наказав відкрити гробницю і воскресив Піотровіна, щоб він засвідчив істину на суді. Після слухань він супроводив Піотровіна до могили.

Іконографічно св. Станіслава зображають у єпископському вбрані з атрибутами, що відповідають його життю та страті.  Найпоширеніші сцени середньовічних іконографічних циклів, пов’язані з легендою про святого, це: воскресіння Петра (Piotrowin), свідчення Петра перед королем, вбивство св. Станіслава.

У Гарнізонному храмі свв. апп. Петра і Павла наявна скульптура св. Станіслава на фасаді храму, виконана у XVII ст. Знаходиться у верхньому ряді з правої сторони під скульптурою Архангела Гавриїла.

Скульптура св. Станіслава на фасаді храму (знизу) Фото: Марії Гусар.

 

 

 

Зображення Піотровіна. Стан до реставрації.
Скульптура святого Станіслава. Стан до реставрації.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор: Тарас Завадовський.