На початку 1990-х років подружжя Ігор і Любов Качор зацікавились реконструкцією оборонних, культових споруд середньовічного Львова. Впродовж 1994-2003 років на десяти персональних виставках у Львівській галереї мистецтв,  Історичному музеї, Музеї етнографії експонувалось по мірі створення понад 200 графічних реконструкцій, де було вперше представлено гіпотетичний вигляд давніх дерев’яних церков міста, фортифікаційних споруд, костелів. Для більш реалістичного зображення тла на графічних реконструкціях автори спробували виготовляти невеликі макети рельєфу і з середини 1990-х років розпочали роботу над повноцінним макетом Львова станом на середину 1740-і років. Передбачалось, що макет у масштабі 1:500 мав мати вигляд 12-кутника, вписаного в коло діаметром 5,6 м. Навколо центрального блоку Середмістя належало встановити десять блоків передмість. Презентація макету Середмістя у Музеї пам’яток стародавнього Львова була внесена до програми святкування дня міста Львова 19 вересня 1999 року. Впродовж трьох років було виготовлено ще 6 основних блоків макетів передмість, але через брак місця для експозиції робота над подальшими менш значними блоками макету Львова 1740-х років була припинена.

Макет ранньомодерного Львова та автор Ігор Качор.

У Музеї найдавніших пам’яток Львова автори презентували у липні 2002 макет «Готичний Львів до 1527 року», який надалі експонувався на Пожежно-технічній виставці при ГУ ДСНС  (до 2009). Наступного 2003 року було презентовано макет «Княжий Львів 1340-х років». Через брак місця у постійній експозиції знаходились частини макету «Львів 1740-х років» Середмістя, Високий замок, які впродовж року виставлялись у Історичному музеї (2000-2001) і певний час експонувалась окремо у різних підрозділах Львівської галереї мистецтв (2009-2013). Макети використовувались у декількох виставках, присвячених історії Львова, його фортифікацій.

DSC_1168
Макет середмістя, станом на 1740-і роки.

У даній експозиції представлено пластичні панорами княжого (XIV ст.), готичного (XVI ст.) і барокового Львова (XVIII ст.), який складається з блоків Середмістя, Високий замок, Святоюрська гора, фільварок єзуїтів, у якому використано частини трьох давніших блоків. На трьох макетах візуалізовано розвиток забудови  Львова впродовж чотирьох століть. На панорамі XVIII ст. можна побачити найбільш забудовані дільниці давнього міста, основні фортифікаційні і культові споруди, окрім трьох церков і семи костелів, що були розташовані на значній відстані від Середмістя на Підзамчі, Личакові, Псячому ринку, Софіївці.

DSC_1148
Макет княжого Львова, станом на 1300-ті рр.

Зібрані при роботі над панорамами матеріали лягли в основу книг Ігора та Любові Качор «Львів крізь віки» (2004), «Марево давнього Львова» (1999-2009), «Середньовічний Львів. Фортифікації» (2009) і ряду інших, опублікованих в електронному вигляді.

Марево_давнього_Львова
Книга авторів макетів “Марево давнього Львова”
300px-Львів_крізь_віки
Книга “Львів крізь віки”

 

Про ці макети читайте на нашому сайті: